W Centrum Medycznym Ujastek można wykonać cytologię w ramach „Programu profilaktyki raka szyjki macicy”. Badanie jest bezpłatne i nie wymaga skierowania.
Kwalifikacja
„Program profilaktyki raka szyjki macicy” przygotowany przez Narodowy Fundusz Zdrowia kierowany jest do kobiet między 25-64 lat rokiem życia. Badanie w ramach „Programu” można wykonać raz na 3 lata
Co to jest badanie cytologiczne?
Badanie cytologiczne, polegające na pobraniu szczoteczką materiału z szyjki macicy, umożliwia wczesne wykrycie stanów przednowotworowych oraz nowotworu szyjki macicy często we wczesnym, uleczalnym stadium rozwoju. To proste, skuteczne i bezpieczne badanie pozwala na diagnozowanie także innych stanów chorobowych, m.in., stanów zapalnych dróg rodnych, , czy zakażeń wirusem brodawczaka ludzkiego (HPV, human papilloma virus). Szacuje się, że HPV odpowiada za rozwój ok. 98% przypadków raka szyjki macicy. W przypadku stwierdzenia nieprawidłowości w badaniu cytologicznym przeprowadzana jest pogłębiona diagnostyka.
Rejestracja na badania w Centrum Medycznym Ujastek
12 68 03 400
od poniedziałku do piątku, w godzinach 7:00 - 15:00
12 683 38 44
od poniedziałku do piątku, w godzinach 7:00 - 19:00
Diagnostyka
Pamiętaj, wczesna diagnoza nowotworu szyjki macicy pozwala na podjęcie skutecznego leczenia.
Nowotwór, który atakuje również młode kobiety
W 2020 roku odnotowano w Polsce 3 862 nowych zachorowań na nowotwór szyjki macicy (6 miejsce wśród nowotworów złośliwych kobiet). Na raka szyjki macicy chorują kobiety młodsze niż na pozostałe nowotwory narządów rodnych. Zachorowalność wzrasta od 25.-29. roku życia. Jako działanie profilaktyczne zalecane jest badanie cytologiczne przeprowadzane minimum raz w roku.
Czynniki ryzyka rozwoju nowotworu szyjki macicy
- zakażenie wirusem brodawczaka ludzkiego (HPV), głównie jego onkogennymi typami (typy 16 i 18)
- wiek – zachorowalność zwiększa się wraz z wiekiem – szczyt zachorowań przypada pomiędzy 45 a 55 rokiem życia
- wczesne rozpoczęcie współżycia płciowego
- wieloletnie przyjmowanie hormonalnych leków antykoncepcyjnych
- duża liczba partnerów seksualnych
- palenie papierosów
- stwierdzona wcześniej zmiana patologiczna w badaniu cytologicznym
Za czynniki prawdopodobnie zwiększające ryzyko zachorowania uważa się wybrane zakażenia wirusowe: wirusem HIV, cytomegalii (CMV), opryszczki (HSV2), oraz wirusem Epsteina -Barr (EBV), a także przewlekłe stany zapalne dróg rodnych.
Przygotowanie do badania cytologicznego
- Na pobranie rozmazu cytologicznego należy zgłosić się nie wcześniej niż 4 dni po ostatnim dniu krwawienia miesiączkowego i nie później niż 4 dni przed rozpoczęciem miesiączki.
- Należy odstawić wszelkie leki stosowane dopochwowo (ok. 3-4 dni przed badaniem).
- Nie stosować tamponów, nie wykonywać irygacji pochwy (ok. 2 dni przed badaniem).
- Zrezygnować ze stosunków płciowych (ok. 24–48 godzin przed badaniem).
- Badanie ginekologiczne wykonane w okresie krótszym niż 24 h jest przeciwskazaniem do wykonania cytologii.
- W przypadku wystąpienia objawów stanu zapalnego narządu rodnego należy niezwłocznie podjąć leczenie, a po ich ustąpieniu wykonać badanie cytologiczne.
Kolposkopia
W ramach badań oferowanych przez Centrum Medyczne Ujastek Pacjentki mogą wykonać bezpłatnie kolposkopię. Kolposkopia to wziernikowanie dróg rodnych. Badanie jest bezbolesne i umożliwia lekarzowi obserwację dróg rodnych, a także pobranie wycinków do badań histopatologicznych. Jest pomocne w diagnostyce zakażeń dróg rodnych, nadżerek czy nowotworów szyjki macicy. Przeprowadzane jest za pomocą kolposkopu, tj. specjalnego mikroskopu.